Gmina Mrągowo docenia swoich najstarszych mieszkańców, z czego kolejnym przykładem były obchody 90 urodzin Pani Marii Godlewskiej.

Mieszkanka Rydwąg okrągłe urodziny obchodziła 15 grudnia br. Pani Maria z domu Szumko urodziła się 15 grudnia 1928r. w Wilnie, gdzie spędziła swoje dzieciństwo, młodość i okupację.

W 1946 roku wraz z rodziną wyjechała na ziemie odzyskane – obecnie województwo warmińsko-mazurskie.

W roku 1955 wyszła za mąż za Franciszka Godlewskiego, byłego żołnierza AK pochodzącego również z Wileńszczyzny.

Doczekała się 2 dzieci, 6 wnucząt oraz 6 prawnucząt.

Do Jubilatki z życzeniami przybył Wójt Gminy Mrągowo – Piotr Piercewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Elżbieta Mierczak oraz radny i sołtys sołectwa Rydwągi - Adam Nicewicz.

IMG 8741

W dniu 16 listopada br. Pani Celina Gaworska zamieszkała w Szestnie obchodziła swoje 90 urodziny.

Pani Celina urodziła się 16 listopada 1928r. w Suchcicach w powiecie ostrołęckim, przed wojną było to województwo białostockie. Przez lata mieszkała właśnie w tym powiecie.

W 1973 roku przeprowadziła się do Szestna, gdzie pracowała jako księgowa w PGR, a także w PKS Mrągowo.

Razem z mężem wychowała 3 córki, doczekali się 2 wnuczek i 1 wnuka oraz 4 prawnuczek.

Do Jubilatki z życzeniami przybyło wielu gości, wśród nich Wójt Gminy Mrągowo – Jerzy Krasiński, radny Piotr Piercewicz oraz sołtys Andrzej Matusiak.

 

 

Piękny jubileusz swych 90. urodzin obchodziła 7 października 2018 roku Pani Rozlia Gołaś, mieszkanka Rydwąg. Tę szczególną rocznicę jubilatka świętowała w gronie rodziny, a także wójta gminy Mrągowo Jerzego Krasińskiego, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbiety Mierczak oraz sołtysa Adama Nicewicza.

Pani Rozalia Gołaś urodziła się 7 października 1928r., w miejscowości Łączki woj. Łomża.

W 1948r., wyszła za mąż za Stanisława Gołaś i razem z mężem prowadziła gospodarstwo rolne przez 27 lat.

W 1975r., po 27 latach sprzedali gospodarstwo rolne i przeprowadzili się do Rydwąg z siedmiorgiem dzieci.

Doczekała się 17 wnuków, 15 prawnuków i 1 praprawnuczka o imieniu Oskar.

IMG 8025

W Szkole Podstawowej w Szestnie w dniu 1 października br. odbył się „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”. Organizatorem był Wójt Gminy Mrągowo, Szkoła Podstawowa w Szestnie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie. W programie przewidziane były występy artystyczne przedszkolaków, dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Szestnie. Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie mł. Aspirant, Pani Danuta Kulig, przybliżyła seniorom w panelu pod hasłem „Bezpieczny Senior” jak zadbać o własne bezpieczeństwo i swoich bliskich. Nawiązując do tematu Gmina Mrągowo przekazała przybyłym Seniorom opaski odblaskowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.  Pielęgniarka środowiskowa, Pani Beata Daniłowska przygotowała prelekcję na temat prawidłowego odżywiania jako najlepszej recepcie na zdrowie.  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie udzielił informacji o dostępnych formach pomocy dla osób starszych, a także jak wypełniać wnioski w celu uzyskania „Karty Seniora”. W trakcie uroczystości  można było dokonać bezpłatnego pomiaru ciśnienia oraz poziomu cukru. „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”, to szczególny moment, który pozwala docenić i podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których mogą czerpać młodsze pokolenia. To seniorzy są bowiem źródłem życiowej mądrości, której nabywa się z upływem lat. Dzięki takim uroczystościom mieszkańcy z różnych sołectw Gminy Mrągowo mogli  spotkać się w jednym miejscu i powspominać dawne czasy. Wójt Gminy Mrągowo złożył przybyłym Seniorom najserdeczniejsze życzenia długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych radosnego ciepła, pogody ducha i uśmiechu na twarzy.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Mrągowie osiem par małżeńskich z Gminy Mrągowo obchodziło złote gody, czyli 50 rocznicę ślubu oraz jedna para obchodziła diamentowe gody, czyli 61 – rocznicę ślubu.

Z tej okazji Wójt Gminy Mrągowo – Pan Jerzy Krasiński uhonorował jubilatów medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za długoletnie pożycie małżeńskie.

Medale otrzymali: Aniela i Wacław Bystrzyccy – Młynowo, Krystyna i Roman Kisiel – Wyszembork, Wiesława i Wiesław Mazur – Boże, Helena i Jan Michałowscy – Nowe Bagienice, Teresa i Eugeniusz Siwik – Bagienice Małe, Janina i Kazimierz Wiechowscy – Nikutowo, Teresa i Kazimierz Zapert – Kosewo, Teresa i Józef Żarnoch – Marcinkowo, Genowefa i Jerzy Kowalczyk vel Kowalscy – Karwie (61-lecie).

 

15 września br. na Górze Czterech Wiatrów odbyły się Dożynki Gminne, których organizatorem był Wójt Gminy Mrągowo.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą dziękczynną celebrowaną przez Proboszcza Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kosewie ks. Macieja Mackiewicza. Po nabożeństwie ks. Proboszcz poświęcił wieńce i chleb dożynkowy.

Następnie przemaszerował barwny korowód dożynkowy, poprowadzony przez starostów dożynek Państwa Justynę i Bartosza Witkowskich gospodarzy z Krzywego.

Uroczystość rozpoczął Pan Jerzy Krasiński Wójt Gminy Mrągowo. Powitał zebranych gości, a następnie podziękował rolnikom i ich rodzinom za ciężką pracę i trud wkładany w prowadzenie gospodarstw rolnych. Dodał, że bieżący rok był szczególnie trudny dla rolników, którzy zmagali się z klęską suszy. Podziękował również sponsorom i instytucjom współpracującym z gminą, bez których nie udałoby się zorganizować tak efektownej uroczystości. W tym roku pomogły następujące firmy: MLEKPOL, KRUS, ODR, Nadleśnictwo Mrągowo, Bank Spółdzielczy w Mrągowie, Bank Spółdzielczy w Mikołajkach, FLOR-FABO, TRACOM, Bricomarche, ALDO, BUDEXTAN, COMPLEX Wyszembork.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich: Asystent Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pan Marcin Domian, Poseł na Sejm RP Pan Jerzy Gosiewski, Przedstawiciel Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Pan Marcin Piwowarczyk oraz Dyrektor KRUS w Olsztynie Pan Henryk Żuchowski.

Po uroczystym rozpoczęciu Wójt Gminy Mrągowo Pan Jerzy Krasiński oraz starostowie dożynek Państwo Justyna i Bartosz Witkowscy podzielili chleb dożynkowy wśród gości.

Coroczną już tradycją jest konkurs na najlepszą wystawę sołectwa i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku pierwsze miejsce za najlepsze stoisko zdobyła miejscowość Marcinkowo, kolejne miejsca Krzywe i Grabowo, a trzecie miejsca zdobyły stoiska
z miejscowości Wyszembork i Boże. Pierwsze miejsce za najpiękniejszy wieniec komisja przyznała miejscowości Wyszembork, drugie dla Marcinkowa i Bożego, trzecie natomiast Grabowo, Użranki i Zalec.

Podczas uroczystości dożynkowych Wójt Gminy Mrągowo Pan Jerzy Krasiński wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom XXI Konkursu Moja Posesja Moja Wieś.

Biesiadowanie umilała kapela „U Ryśka” oraz występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szestnie. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych m.in. konkurencji sportowych i przejazdu w „beczkach”, którego organizatorem była firma „ALDO”.

W dniu 25 sierpnia 2018r., w miejscowości Użranki odbyły się dożynki wiejskie.

Organizatorem była Pani Sołtys, Rada Sołecka, OSP Użranki oraz Wójt Gminy Mrągowo. Dożynki rozpoczęły się mszą dziękczynną w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, poświęceniem chleba i wieńca dożynkowego. Na przybyłych czekał poczęstunek przygotowany przez lokalne gospodynie oraz kapela muzyczna "U Ryśka". Ponadto został przygotowany blok sportowy zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych. Jedną z wielu atrakcji było m.in. malowanie twarzy oraz przejażdżka mini pociągiem tzw. stonoga na kółkach. Jak zawsze mogliśmy liczyć na Ochotniczą Straż Pożarną, która przygotowała strażacką grochówkę. Przy okazji dożynek Wójt Gminy Mrągowo wręczył na ręce przedstawiciela jednostki OSP w Użrankach dwa komplety odzieży ochronnej do usuwania gniazd szerszeni.

Piękny jubileusz swych 90. urodzin obchodziła 26 sierpnia 2018 roku Pani Marianna Ropiak, mieszkanka Kosewa. Tę szczególną rocznicę jubilatka świętowała w gronie rodziny, a także wójta gminy Mrągowo Jerzego Krasińskiego oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbiety Mierczak.

Marianna Ropiak z domu Banach urodziła się 26 sierpnia 1928 roku w miejscowości Cieciory. Wyszła za mąż w 1950 roku za Władysława Ropiaka. Mieszkała z rodziną  w Cieciorach, później w Turośli - dawne woj. łomżyńskie. Na Mazury do Kosewa przeprowadziła się z mężem i piątką dzieci (synów)  w 1964 roku i pracowała w gospodarstwie rolnym. Mąż zmarł w 2004 roku. Pani Marianna doczekała się 12 wnuków, 17 prawnuków i 2 praprawnuków.

IMG 7092

Dnia 11 sierpnia br. odbył się Festyn Rodzinny w miejscowości Gązwa.

Organizatorem festynu była Pani Sołtys, Rada Sołecka oraz Wójt Gminy Mrągowo. W trakcie odbyły się liczne konkurencje sportowe dla dzieci jak i dorosłych, ponadto odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy mieszkańcami. Można było również skosztować wyrobów kulinarnych przygotowanych przez lokalne gospodynie. Całość zakończyła się zabawą taneczną.

W Polskiej Wsi dnia 4 sierpnia 2018 r. odbył się X Festyn Rodzinny którego organizatorami byli Wójt Gminy Mrągowo i Pan Sołtys miejscowości Polska Wieś.

Atrakcji podczas imprezy nie zabrakło, ponieważ można było wziąć udział w konkurencjach sportowych jak również skosztować pysznej grochówki, którą przygotował Pan Antoni Bosek oraz wypieków ciast gospodyń z Polskiej Wsi.

Dodatkowo odbyły się również pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej  z Wyszemborka i zabawy dla najmłodszych przygotowane przez harcerki.